Články

Ako si vybrať tepelné čerpadlo

Ako si vybrať tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je v súčasnosti čoraz obľúbenejším spôsobom vykurovania. Cena energií a komfort pri používaní sú jednoznačne silnými motivátormi k jeho inštalácii. Ako si teda vybrať tepelné čerpadlo?


Čo je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo slúži na výrobu tepla a ohrev vody. Správna voľba vám zabezpečí pohodlie a optimálnu úsporu energie vo vašom dome či priemyselnej budove.
Hoci sú vstupné investície o čosi vyššie, čoskoro sa vám vrátia v podobe nízkych prevádzkových nákladov. V porovnaní s inými vykurovacími systémami s ním dokážete ušetriť niekedy až polovicu nákladov.

Ďalším nesporným benefitom je pohodlná obsluha. O tepelné čerpadlo sa po inštalácii už netreba nijako špeciálne starať, funguje prakticky samo.

Tepelné čerpadlo čerpá väčšinu energie z obnoviteľných zdrojov, preto poteší nielen peňaženku, ale i našu planétu.

Nehovoriac o tom, že sa jedná o celoročného spoločníka. V zime sa postará o vykurovanie, v lete o chladenie, a to v novostavbách i v zrekonštruovaných budovách.

rodinný dom

Ako funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo funguje na princípe odoberania tepla z okolia objektu (zeme, vzduchu či vody), ktoré následne prevedie na vyššiu teplotnú hladinu. Pomocou rozvodov (podlahové kúrenie, radiátor, ventilátor) ho presunie do domácnosti v podobe tepla a teplej vody. Okrem toho vás však v lete poteší možnosťou ochladenia interiéru.

Tepelné čerpadlo navyše dokáže získať teplo aj z okolia s nízkou teplotou. V praxi to znamená, že dokáže čerpať energiu aj zo vzduchu, ktorý má teplotu napríklad – 16 °C.
Ako si vybrať tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo predstavuje dlhodobú investíciu, preto by ste mali venovať jeho výberu značnú pozornosť. Aby sme vám toto rozhodovanie uľahčili, dali sme dokopy 5 tipov ako si vybrať tepelné čerpadlo.

1. Výkon tepelného čerpadla

Každý objekt je individuálny, preto je pri otázke výberu najlepšie nechať si poradiť od odborníkov. Výber totiž závisí od niekoľkých premenných:

  • plocha budovy alebo rodinného domu,
  • spotreba energie,
  • počet členov domácnosti,
  • teplotné podmienky v oblasti,
  • tepelné straty.


Všetky tieto parametre fungujú ako premenné pri výpočte výkonu alebo jeho odhade. Pre zistenie správneho výkonu tepelného čerpadla pre rodinný dom alebo priemyselnú budovu je najlepšie požiadať o odbornú analýzu od profesionála, ktorý sa špecializuje na tepelné čerpadlá. Pokojne sa informujte na našom telefónnom čísle +421 944 791 198 alebo nám napíšte.

2. Typy tepelných čerpadiel

Tepelné čerpadlá využívajú rôzne zdroje tepla – vzduch, vodu alebo zem. Každý z týchto typov má svoje vlastnosti a výhody, ktoré je potrebné pri výbere zvážiť.

3. Účinnosť

Pri výbere tepelného čerpadla si všímajte aj parametre, ktoré vám podajú obraz o celkovej účinnosti zariadenia. Vyššia energetická trieda znamená lepšiu účinnosť a nižšie prevádzkové náklady.

Porovnajte ceny rôznych tepelných čerpadiel a zvážte ich dlhodobé náklady na prevádzku a údržbu. Na Slovensku sa inštalácia tepelných čerpadiel podporuje aj prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam. Môžete  získať dotáciu v maximálnej výške 3 400 eur, avšak záujem je tak obrovský, že vyčlenené financie sa minú v priebehu prvých pár minút po spustení registrácie.

4. Náklady a dotácia na tepelné čerpadlo


Ušetriť sa však dá aj bez dotácie. Sme výhradným dovozcom tepelných čerpadiel značky ÜNTES, preto vám vieme poskytnúť výhodné ceny aj bez dotácie. Neveríte? Informujte sa na našom telefónnom čísle +421 944 791 198 alebo nám napíšte.

tepelné čerpadlo náklady

5. Servis a podpora

Je dôležité mať k dispozícii spoľahlivého dodávateľa, ktorý vám poskytne potrebné služby a podporu. U nás sú tepelné čerpadlá skladom, preto sa vyhnete dlhému čakaniu. Navyše sa postaráme o kompletnú montáž a poskytneme vám potrebný servis.

rodina

Záver

Pri výbere tepelného čerpadla je dôležité zvážiť viacero faktorov. Ak potrebujete poradiť, ozvite sa nám a spoločne vyberieme najvhodnejšie riešenie pre váš dom či budovu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *